2017

Technical and Professional Awards

Bus and the Community Award sponsored by Coach & Bus Week

  • Winner, Gold Award: Commitment to Luton, Arriva Midlands - Luton Depot
  • Winner, Silver Award: Youth Express, Stagecoach West Scotland
  • Winner, Bronze Award: Dementia Awareness, Arriva Midlands - Telford Depot
  • Specially Commended: Imberbus, Bath Bus Company with Industry Colleagues
  • Finalist: Payroll Giving, Arriva London
  • Finalist: Titan Partnership, First Eastern Counties
  • Finalist: Working with Young Offenders, RATP Dev London - Tolworth Bus Garage

Environment Award sponsored by Volvo Bus

  • Winner, Gold Award: Electrification of Park and Ride Services, Nottingham City Council
  • Winner, Gold Award: Electric Buses, Go-Ahead London
  • Winner, Silver Award: Bus 2020, Lothian Buses
  • Winner, Bronze Award: York Park & Ride Electric Buses, First York
  • Finalist: A Cleaner and Greener Fleet, First Bus
  • Finalist: The Big Lemon CIC, The Big Lemon

Leadership & Inspiration Award

  • Winner, Gold Award: Stephen King, Go North East
  • Winner, Silver Award: Jim Small, RATP Dev London
  • Winner, Bronze Award: Anthony Carver-Smith, Nottingham City Transport
  • Highly Commended: Mariusz Przybylski, Abellio London

Making Buses a Better Choice: the Peter Huntley Memorial Award sponsored by Heathrow Airport

  • Winner, Gold Award: London's Bus Priority Programme, Transport for London
  • Winner, Silver Award: Vantage, First Manchester and Partners
  • Winner, Bronze Award: Improving out of town employment sites in partnership with Liftshare, Stagecoach Midlands
  • Finalist: Arriva Busway Services, Arriva Midlands
  • Finalist: Doing more for less in Surrey, Metrobus
  • Finalist: Robin Hood Network Smart Ticketing, Nottingham City Council
  • Finalist: Orange and Royal Blue reinvigorated, Reading Buses

The Award for Marketing Initiative of the Year sponsored by Bus & Coach Buyer

  • Winner, Gold Award: Beat the Rise - mTicket campaign, First West of England
  • Winner, Silver Award: £1 flat fare for 18s and under, Go North East
  • Winner, Bronze Award: Come on you red men!, Stagecoach MCSL
  • Finalist: Get Your Ride On, Arriva UK Bus
  • Finalist: Glasgow Airport Express, First Glasgow
  • Finalist: Sandwell and Dudley low-fare zone, National Express West Midlands
  • Finalist: Ellie the Electric Bus and friends, Nottingham City Council

New Horizons Award sponsored by Passenger Transport

  • Winner, Gold Award: ArrivaClick, Arriva UK Bus
  • Winner, Silver Award: Technology and innovation to make the bus best, Reading Buses
  • Winner, Bronze Award: VAMOOZ, Transdev Blazefield
  • Finalist: Passenger, Passenger Technology Group
  • Finalist: Slide Bristol, RATP Dev UK

Putting Passengers First sponsored by Euro Bus Expo 2018

  • Winner, Gold Award: Robin Hood Network Smart Ticketing, Nottingham City Council
  • Winner, Silver Award: £1 flat fare for 18s and under, Go North East
  • Winner, Bronze Award: Belfast Airport Express, Translink
  • Finalist: Passenger App and One Hour Ticket, Yellow Buses

ROSCO Award for Innovation in Road Safety sponsored by ROSCO

  • Winner, Gold Award: Route risk assessment maps at Stamford Brook garage, RATP Dev UK
  • Winner, Silver Award: 'A Stone's Throw Away' safety film, Xplore Dundee

The Award for Sustained Marketing Excellence sponsored by Exterion Media

  • Winner, Gold Award: 36: Riding. Redefined., Transdev Blazefield
  • Winner, Silver Award: 'Lakes Connection' 555 service, Stagecoach Cumbria & North Lancashire
  • Winner, Bronze Award: Express City Connect, Stagecoach East Scotland
  • Specially Commended: Bus Times 30th Anniversary, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Purbeck Breezer, Go South Coast (morebus)
  • Finalist: Busboost, South Yorkshire Passenger Transport Executive

Operating Awards

Top City Operator sponsored by INIT Innovations

  • Winner, Gold Award: , Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Silver Award: , Lothian Buses
  • Winner, Bronze Award: , Stagecoach Manchester
  • Finalist: , Arriva Merseyside
  • Finalist: , National Express West Midlands

Top Independent Operator

  • Winner, Gold Award: Stephensons of Essex
  • Winner, Silver Award: Prentice Coaches
  • Winner, Bronze Award: Ensign Bus Company
  • Finalist:  Central Buses
  • Finalist:  Marshalls of Sutton on Trent

Top Shire Operator sponsored by Ticketer

  • Winner, Gold Award: Go South Coast
  • Winner, Silver Award: Stagecoach East Scotland
  • Winner, Bronze Award: Oxford Bus Company
  • Finalist: Blackpool Transport Services

UK Bus Operator of the Year Sponsored by Gallagher & QBE Insurance

  • Winner, Gold Award:  Go South Coast
  • Winner, Silver Award: Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Bronze Award: Stephensons of Essex

Top National Bus Depot sponsored by Personal Group

  • Winner, Gold Award: Eastleigh, Go South Coast (Bluestar)
  • Winner, Silver Award: Shrewsbury, Arriva Midlands
  • Winner, Bronze Award: Crawley, Metrobus
  • Finalist: Luton, Arriva Midlands
  • Finalist: Falls Road, Metro (CityBus)
  • Finalist: St Andrews, Stagecoach East Scotland

Awards for People

Engineer of the Year sponsored by Institute of Road Transport Engineers

  • Winner, Gold Award: Paul Branigan, First Scotland East & Midland Bluebird
  • Winner, Silver Award: Paul Hickinbottom, Arriva Midlands
  • Winner, Bronze Award: Colin Close, Arriva North East
  • Finalist: Peter Graybrook, Arriva Midlands
  • Finalist: Kerry Cousins, Nottingham City Transport
  • Finalist: Steve Martin, National Express West Midlands

Services to the Bus Industry sponsored by Buses Magazine

  • Winner, Gold Award: Steven Salmon, UK Bus Awards
  • Winner, Gold Award: Leon Daniels, UK Bus Awards

Top National Bus Driver: the Chris Moyes Memorial Award

  • Winner, Gold Award: Maks Pruszewicz, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: Dale French, Transdev Blazefield
  • Winner, Bronze Award: Phil Hadley, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Sean Thomas, Arriva Midlands
  • Finalist: Neil Atherton, Arriva North West and Wales
  • Finalist: Brett Haskett, Arriva Midlands
  • Finalist: Jayson Heath, Kinchbus

Unsung Heroes Award sponsored by Backhouse Jones

  • Winner, Gold Award: Chris Leonti, Arriva London
  • Winner, Gold Award: Chris Plummer, trentbarton
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Lynne Nappin, Arriva Midlands
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Ashley Burrows, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Martin Brand, First Glasgow
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Jeff Stubbs, Go South Coast (Bluestar)
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Stuart Roughley, Stagecoach Manchester
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Neil Roughton, Arriva Midlands

Young Manager of the Year sponsored by The Chartered Institute of Logisitics & Transport

  • Winner, Gold Award: Dan Bassett, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: Mark Mageean, Stagecoach Manchester
  • Winner, Bronze Award: Ben Mansfield, Transdev Blazefield
  • Finalist: Paul Hickinbottom, Arriva Midlands
  • Finalist: Dean O'Neill, RATP Dev London

London Awards

Transport for London Award for London Bus Garage of the Year sponsored by DriveTech

  • Winner, Gold Award: Brixton, Arriva London South
  • Winner, Silver Award: Twickenham, Abellio London
  • Winner, Bronze Award: Barking, Stagecoach London
  • Finalist: Sutton, Go Ahead London
  • Finalist: Willesden, Metroline Travel Limited

Top London Bus Driver sponsored by Luke Rees-Pulley Charitable Trust

  • Winner, Gold Award: Sabatino Barbarino, Abellio London
  • Winner, Silver Award: Helen Webster, Arriva London
  • Winner, Bronze Award: Peter Whiteman, Go-Ahead London
  • Specially Commended: Oliver Salbris, Go-Ahead London
  • Finalist: Clement Grant, Arriva London
  • Finalist: Michael Francis, Metroline
  • Finalist: Altin Cana, RATP Dev London
  • Finalist: Eric Forde, RATP Dev London
  • Finalist: Tina Lee, Stagecoach London