2012

Awards for Industry People

The Young Manager of the Year Award, sponsored by the Chartered Institute of Logistics and Transport

  • Winner: Tom Morgan (trentbarton)
  • Runner Up: Jeff Clayton (First Manchester)
  • Highly Commended:
    • Selina Pipe (Arriva Midlands)
    • Vicky Tomlinson (First West Yorkshire)

The Unsung Heroes Award, sponsored by Backhouse Jones

  • Winner: Ron Hayes (Brighton & Hove)
  • Commendations for Outstanding Service:
    •  Patrick Hughes (National Express West Midlands)
    •  Andrew Howard-Smith (Stagecoach Manchester)
    •  Dennis Tomlinson (Transdev Burnley & Pendle)

The Chris Moyes Memorial Award for Top National Bus Driver, sponsored by Traffilog UK

  • Winner: Allan Gilmour (trentbarton)
  • Runner Up: John Russell (Metrobus)
  • Specially Commended: Mick Silverwood (Transdev Keighley & District)
  • Highly Commended:
    • Elaine Allitt (trentbarton)
    • Ian Fraser (Stagecoach East Scotland)
    • Sharon Harry (Oxford Bus Company)
    • Vanessa Knowling (Yellow Buses Bournemouth)
    • Matthew Stacey (Cardiff Bus)

The Engineer of the Year Award

  • Winner: Russell Cato (Arriva the Shires)
  • Runner Up: John Trubshaw (Arriva Midlands)
  • Highly Commended:
    • Mike Butt (Stagecoach West)
    • Cliff Ward (Arriva the Shires)
    • Andrew Wilson (First Manchester)

Services to the Bus Industry, sponsored by Buses magazine

  • Winner: Peter Hendy CBE

Operating Awards

Top Express Operation, sponsored by Volvo Bus

  • Winner: Oxford Bus Company - the airline
  • Runner Up: Arriva the Shires - Green Line 757
  • Highly Commended:
    • Scottish Citylink - Express Service Network
    • Stagecoach East Scotland - Express City Connect

Top National Bus Depot, sponsored by Personal Group

  • Winner: Crawley, Metrobus
  • Runner Up: Burnley, Transdev Burnley & Pendle
  • Highly Commended:
    • Huddersfield, First West Yorkshire
    • Speke, Arriva North West

Top City Operator, sponsored by BAE Systems

  • Winner: Nottingham City Transport
  • Joint Runners Up:
    • Go North East
    • Stagecoach Manchester
  • Highly Commended:
    • Stagecoach Sheffield
    • Transdev Keighley & District

Top Shire Operator, sponsored by Ticketer

  • Winner: Reading buses
  • Runner Up: Metrobus
  • Highly Commended:
    • Bluestar
    • Oxford Bus Company
    • Stagecoach South West
    • Thamesdown Transport
    • Transdev Burnley & Pendle

Top Independent Operator, sponsored by Scania

  • Winner: Ensignbus, Thurrock
  • Runner Up: Perryman’s Buses, Berwick-upon-Tweed
  • Highly Commended:
    • DRM of Bromyard
    • Ipswich Buses
    • Newport Transport

UK Bus Operator of the Year, sponsored by Belmont International and QBE Insurance

  • Winner: Nottingham City Transport
  • Runner Up: Reading buses

Technical & Professional Awards

Environment Award, sponsored by Heathrow Airport

  • Winner: First Group - Small Changes, Big Difference
  • Joint Runners Up:
    • Reading buses - Hybrid Power
    • Stagecoach East Midlands & Lincolnshire CC - Lincoln BioBuses
  • Highly Commended:
    • Stagecoach South West - Green Champions
    • Volvo Bus - The Volvo Hybrid Bus

Innovation Award, sponsored by Alexander Dennis

  • Winner: Stagecoach Group & Scottish Citylink - Megabus Sleeper Service
  • Runner Up: Oxfordshire County Council, Oxford Bus Company and Stagecoach Oxford - Oxford SmartZone
  • Highly Commended:
    • Go North East - The Key Lifestyle
    • Newport Transport - Unigo
    • Translink - Safety Bus
    • West Yorkshire ITA (Metro) - Metroville

The Claudia Flanders Memorial Award for Putting Passengers First, sponsored by Bus and Coach Professional

  • Winner: Go North East - Moving with our People
  • Runner Up: Transdev York - York Unibus, A Partnership for Progress
  • Highly Commended:
    • konectbus - konectexpress 8
    • Stephensons of Essex – Breeze

Making Buses A Better Choice: the Peter Huntley Memorial Award, sponsored by The TAS Partnership

  • Winner: trentbarton - rapid 1, the car users' choice
  • Runner Up: Nottingham City Transport - Social Media & Technology
  • Highly Commended:
    • First Bristol and Partners - Greater Bristol Bus Network
    • First Hampshire & Dorset with Hampshire CC – Eclipse
    • Go-Ahead Group - The Key ITSO Smartcard
    • Stagecoach East - The Busway

Local Authority Project of the Year, sponsored by Bus and Coach Buyer

Winner: Nottingham City Council - Statutory Quality Partnership Scheme

The Eureka! Award for Marketing Initiatives, sponsored by CBS Outdoor

  • Winner: Reading buses - Jet Black is the New Black
  • Runner Up: Ensignbus and First Essex Buses - CollegeBUS
  • Highly Commended:
    • Arriva Yorkshire - We are Yorkshire
    • Bluestar - The Smarter Way to Pay - The Key
    • Go North East - Maximising the Benefits of Social Networking
    • Translink - Metro Smart Saturdays

The Marketing Excellence Award

  • Winner: trentbarton – MANGO - no cash, no fuss, no brainer
  • Runner Up: Metrobus – Horsham - Getting the Basics Right
  • Highly Commended: Arriva the Shires - Green Line 757
    • Go North East - The Key
    • Reays Coaches - Hopping Mad

The Bus and the Community Award, sponsored by Euro Bus Expo 2014

  • Winner: First UK Bus North Region - Charity in the Community
  • Runner Up: Arriva the Shires - Keech Hospice
  • Highly Commended:
    • First Cymru - A Bus Company Working with its Local Community
    • First London - Greenford Library Bus
    • Network Warrington - Supporting the Community

London Awards

Transport for London Award for London Bus Garage of the Year

  • Winner: Merton, Go-Ahead London
  • Runner Up: Cricklewood, Metroline
  • Highly Commended:
    • Barking, Stagecoach East London
    • Orpington, Metrobus
    • Putney, London General

Luke Rees-Pulley Charitable Trust Award for Top London Bus Driver, sponsored by Transport for London

  • Winner: Roy Lambe, Go-Ahead London
  • Joint Runners Up:
    • Rui Branco, Abellio London
    • Kamya Ssemakadde, London United
  • Highly Commended:
    • Peter Bennett, Arriva London
    • Scott Horney, Go-Ahead London
    • Angela Spragg, Quality Line
    • Peter Varley, Stagecoach London
    • Warren Wills, London United

Special London 2012 Olympics and Paralympics Awards

(awarded by the UK Bus Awards Management Committee)

Special Award for the Planning and Execution of Bus and Coach Transport for the 2012 Olympic and Paralympic Games

Winners:

  • Arriva Passenger Services
  • ECT Charity
  • FirstGroup plc
  • The London Organising Committee for the Olympic and Paralympic Games (LOCOG)
  • Mott MacDonald
  • The Olympic Delivery Authority
  • Stagecoach Group plc
  • Transport for London

Transport Heroes of the 2012 Games, sponsored by the Luke Rees-Pulley Charitable Trust

  • Winners:
    • Simon Green, Transport for London
    • Stephen Walker, Transport for London
  • Runner Up: Mick Coombes, First Games Transport
  • Highly Commended:
    • Stephen Elliott, First London
    • The Hayes Team, First London
    • Nick Ringrose, First London
    • Caroline Ward, Arriva London
    • Mike Wills, First Games Transport