2017 results 

Here are the results for the 2017 competition. Click on the category name for details of all the Winners and Finalists.

Technical and Professional Awards

Bus and the Community Award sponsored by Coach & Bus Week

  • Winner, Gold Award: Commitment to Luton, Arriva Midlands – Luton Depot
  • Winner, Silver Award: Youth Express, Stagecoach West Scotland
  • Winner, Bronze Award: Dementia Awareness, Arriva Midlands – Telford Depot
  • Specially Commended: Imberbus, Bath Bus Company with Industry Colleagues
  • Finalist: Payroll Giving, Arriva London
  • Finalist: Titan Partnership, First Eastern Counties
  • Finalist: Working with Young Offenders, RATP Dev London – Tolworth Bus Garage

Environment Award sponsored by Volvo Bus

  • Winner, Gold Award: Electrification of Park and Ride Services, Nottingham City Council
  • Winner, Gold Award: Electric Buses, Go-Ahead London
  • Winner, Silver Award: Bus 2020, Lothian Buses
  • Winner, Bronze Award: York Park & Ride Electric Buses, First York
  • Finalist: A Cleaner and Greener Fleet, First Bus
  • Finalist: The Big Lemon CIC, The Big Lemon

Leadership & Inspiration Award

  • Winner, Gold Award: Stephen King, Go North East
  • Winner, Silver Award: Jim Small, RATP Dev London
  • Winner, Bronze Award: Anthony Carver-Smith, Nottingham City Transport
  • Highly Commended: Mariusz Przybylski, Abellio London

Making Buses a Better Choice: the Peter Huntley Memorial Award sponsored by Heathrow Airport

  • Winner, Gold Award: London’s Bus Priority Programme, Transport for London
  • Winner, Silver Award: Vantage, First Manchester and Partners
  • Winner, Bronze Award: Improving out of town employment sites in partnership with Liftshare, Stagecoach Midlands
  • Finalist: Arriva Busway Services, Arriva Midlands
  • Finalist: Doing more for less in Surrey, Metrobus
  • Finalist: Robin Hood Network Smart Ticketing, Nottingham City Council
  • Finalist: Orange and Royal Blue reinvigorated, Reading Buses

The Award for Marketing Initiative of the Year sponsored by Bus & Coach Buyer

  • Winner, Gold Award: Beat the Rise – mTicket campaign, First West of England
  • Winner, Silver Award: £1 flat fare for 18s and under, Go North East
  • Winner, Bronze Award: Come on you red men!, Stagecoach MCSL
  • Finalist: Get Your Ride On, Arriva UK Bus
  • Finalist: Glasgow Airport Express, First Glasgow
  • Finalist: Sandwell and Dudley low-fare zone, National Express West Midlands
  • Finalist: Ellie the Electric Bus and friends, Nottingham City Council

New Horizons Award sponsored by Passenger Transport

  • Winner, Gold Award: ArrivaClick, Arriva UK Bus
  • Winner, Silver Award: Technology and innovation to make the bus best, Reading Buses
  • Winner, Bronze Award: VAMOOZ, Transdev Blazefield
  • Finalist: Passenger, Passenger Technology Group
  • Finalist: Slide Bristol, RATP Dev UK

Putting Passengers First sponsored by Euro Bus Expo 2018

  • Winner, Gold Award: Robin Hood Network Smart Ticketing, Nottingham City Council
  • Winner, Silver Award: £1 flat fare for 18s and under, Go North East
  • Winner, Bronze Award: Belfast Airport Express, Translink
  • Finalist: Passenger App and One Hour Ticket, Yellow Buses

ROSCO Award for Innovation in Road Safety sponsored by ROSCO

  • Winner, Gold Award: Route risk assessment maps at Stamford Brook garage, RATP Dev UK
  • Winner, Silver Award: ‘A Stone’s Throw Away’ safety film, Xplore Dundee

The Award for Sustained Marketing Excellence sponsored by Exterion Media

  • Winner, Gold Award: 36: Riding. Redefined., Transdev Blazefield
  • Winner, Silver Award: ‘Lakes Connection’ 555 service, Stagecoach Cumbria & North Lancashire
  • Winner, Bronze Award: Express City Connect, Stagecoach East Scotland
  • Specially Commended: Bus Times 30th Anniversary, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Purbeck Breezer, Go South Coast (morebus)
  • Finalist: Busboost, South Yorkshire Passenger Transport Executive

Operating Awards

Top City Operator sponsored by INIT Innovations

  • Winner, Gold Award: , Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Silver Award: , Lothian Buses
  • Winner, Bronze Award: , Stagecoach Manchester
  • Finalist: , Arriva Merseyside
  • Finalist: , National Express West Midlands

Top Independent Operator

  • Winner, Gold Award: Stephensons of Essex
  • Winner, Silver Award: Prentice Coaches
  • Winner, Bronze Award: Ensign Bus Company
  • Finalist:  Central Buses
  • Finalist:  Marshalls of Sutton on Trent

Top Shire Operator sponsored by Ticketer

  • Winner, Gold Award: Go South Coast
  • Winner, Silver Award: Stagecoach East Scotland
  • Winner, Bronze Award: Oxford Bus Company
  • Finalist: Blackpool Transport Services

UK Bus Operator of the Year Sponsored by Gallagher & QBE Insurance

  • Winner, Gold Award:  Go South Coast
  • Winner, Silver Award: Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Bronze Award: Stephensons of Essex

Top National Bus Depot sponsored by Personal Group

  • Winner, Gold Award: Eastleigh, Go South Coast (Bluestar)
  • Winner, Silver Award: Shrewsbury, Arriva Midlands
  • Winner, Bronze Award: Crawley, Metrobus
  • Finalist: Luton, Arriva Midlands
  • Finalist: Falls Road, Metro (CityBus)
  • Finalist: St Andrews, Stagecoach East Scotland

Awards for People

Engineer of the Year sponsored by Institute of Road Transport Engineers

  • Winner, Gold Award: Paul Branigan, First Scotland East & Midland Bluebird
  • Winner, Silver Award: Paul Hickinbottom, Arriva Midlands
  • Winner, Bronze Award: Colin Close, Arriva North East
  • Finalist: Peter Graybrook, Arriva Midlands
  • Finalist: Kerry Cousins, Nottingham City Transport
  • Finalist: Steve Martin, National Express West Midlands

Services to the Bus Industry sponsored by Buses Magazine

  • Winner, Gold Award: Steven Salmon, UK Bus Awards
  • Winner, Gold Award: Leon Daniels, UK Bus Awards

Top National Bus Driver: the Chris Moyes Memorial Award

  • Winner, Gold Award: Maks Pruszewicz, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: Dale French, Transdev Blazefield
  • Winner, Bronze Award: Phil Hadley, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Sean Thomas, Arriva Midlands
  • Finalist: Neil Atherton, Arriva North West and Wales
  • Finalist: Brett Haskett, Arriva Midlands
  • Finalist: Jayson Heath, Kinchbus

Unsung Heroes Award sponsored by Backhouse Jones

  • Winner, Gold Award: Chris Leonti, Arriva London
  • Winner, Gold Award: Chris Plummer, trentbarton
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Lynne Nappin, Arriva Midlands
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Ashley Burrows, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Martin Brand, First Glasgow
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Jeff Stubbs, Go South Coast (Bluestar)
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Stuart Roughley, Stagecoach Manchester
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Neil Roughton, Arriva Midlands

Young Manager of the Year sponsored by The Chartered Institute of Logisitics & Transport

  • Winner, Gold Award: Dan Bassett, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: Mark Mageean, Stagecoach Manchester
  • Winner, Bronze Award: Ben Mansfield, Transdev Blazefield
  • Finalist: Paul Hickinbottom, Arriva Midlands
  • Finalist: Dean O’Neill, RATP Dev London

London Awards

Transport for London Award for London Bus Garage of the Year sponsored by DriveTech

  • Winner, Gold Award: Brixton, Arriva London South
  • Winner, Silver Award: Twickenham, Abellio London
  • Winner, Bronze Award: Barking, Stagecoach London
  • Finalist: Sutton, Go Ahead London
  • Finalist: Willesden, Metroline Travel Limited

Top London Bus Driver sponsored by Luke Rees-Pulley Charitable Trust

  • Winner, Gold Award: Sabatino Barbarino, Abellio London
  • Winner, Silver Award: Helen Webster, Arriva London
  • Winner, Bronze Award: Peter Whiteman, Go-Ahead London
  • Specially Commended: Oliver Salbris, Go-Ahead London
  • Finalist: Clement Grant, Arriva London
  • Finalist: Michael Francis, Metroline
  • Finalist: Altin Cana, RATP Dev London
  • Finalist: Eric Forde, RATP Dev London
  • Finalist: Tina Lee, Stagecoach London