2019

Bus and the Community sponsored by CBW

  • Winner, Gold Award: Brand the Bus!, Oxford Bus Company
  • Winner, Silver Award: Stuff a Bus, Translink
  • Winner, Bronze Award: School library bus, Metroline
  • Finalist: Santa Bus, Brighton & Hove Buses
  • Finalist: Chatty Bus, Go-Ahead Group
  • Finalist: Autism and accessibility, Reading Buses
  • Finalist: Christmas fundraiser, Stagecoach North East
  • Finalist: Safety Bus, Translink

UK Bus Operator of the Year sponsored by Gallagher & QBE Insurance

  • Winner, Gold Award: Nottingham City Transport
  • Winner, Silver Award: Stagecoach Cumbria & North Lancashire
  • Winner, Bronze Award: Ensignbus

Cutural Change

  • Winner, Gold Award: Master Driver, National Express West Midlands
  • Winner, Silver Award: Cultural change journey, Oxford Bus Company
  • Winner, Bronze Award: West Wellbeing, Stagecoach West
  • Finalist: Journey Makers, First Bus
  • Finalist: Better bus drivers for London, Go-Ahead London
  • Finalist: Level 2 bus driver apprenticeship, Stagecoach UK Bus

Engineer of the Year sponsored by IRTE

  • Winner, Gold Award: Stephen Stringer, Warrington's Own Buses
  • Winner, Silver Award: Jack Abbott, Stagecoach Manchester
  • Winner, Bronze Award: Paul Slaney, Translink
  • Finalist: Leon Hall, Arriva Southern Counties
  • Finalist: Jake Moore, Nottingham City Transport
  • Finalist: Darren Richmond, Uno

Environment

  • Winner, Gold Award: Harrogate Electrics, The Harrogate Bus Company
  • Winner, Silver Award: Guildford park & ride electric buses, Stagecoach South
  • Winner, Bronze Award: The UK's first air filtering bus, Go South Coast - Bluestar
  • Finalist: Series-E hybrid buses for London, Go-Ahead London
  • Finalist: Electric buses and Cleaner Air for Bus Drivers, Metroline
  • Finalist: Electric buses at Shepherd's Bush, RATP Dev London

London Bus Garage of the Year sponsored by Transport for London

  • Winner, Gold Award: Norwood, Arriva London
  • Winner, Silver Award: Romford, Stagecoach London
  • Winner, Bronze Award: Croydon, Go-Ahead London
  • Finalist: Alperton, Metroline

Leader of the Year sponsored by Euro Bus Expo 2020

  • Winner, Gold Award: Damian Bannon, Translink
  • Winner, Silver Award: Raj Chander, Arriva Midlands
  • Winner, Bronze Award: Urvi Patel, Abellio London
  • Highly Commended: Jamie Crowsley, Arriva Midlands

Making Buses a Better Choice: the Peter Huntley Memorial Award sponsored by Heathrow

  • Winner, Gold Award: Glider, Translink
  • Winner, Silver Award: PickMeUp, Oxford Bus Company
  • Winner, Bronze Award: metrobus Bristol, First West of England
  • Finalist: purple 17, Reading Buses
  • Finalist: Transforming Rosso, Rosso
  • Finalist: N21 night bus, Stagecoach South West
  • Finalist: S6 Swindon to Oxford Improvements, Stagecoach West
  • Finalist: Connector 98/99, Thames Travel

Marketing Initiative of the Year sponsored by Bus & Coach Buyer

  • Winner, Gold Award: Stimulating senior bus travel, Stagecoach Yorkshire and partners
  • Winner, Silver Award: Explore by Bus, Visit Isle of Wight
  • Winner, Bronze Award: Cruiselink, Lothian
  • Highly Commended: People Like You, Brighton & Hove Buses and Metrobus
  • Finalist: InterConnect Bus Walks, Stagecoach East Midlands
  • Finalist: Glider, Translink
  • Finalist: Dragonfly, Uno
  • Finalist: It's easy as 1, 2, 3!, Yellow Buses

New Horizons sponsored by Passenger Transport

  • Winner, Gold Award: Mobileye, Abellio London
  • Winner, Silver Award: CrewPLAN, Omnibus
  • Winner, Bronze Award: Newbury e-paper next bus pilot, West Berkshire Council
  • Finalist: Mirrorless CCTV, First Glasgow

ROSCO Award for Innovation in Road Safety sponsored by ROSCO

  • Winner, Gold Award: Driving a strong safety culture, Arriva Yorkshire
  • Winner, Silver Award: Mobileye, Abellio London
  • Winner, Bronze Award: Glider driver training programme, Translink

Services to the Bus Industry sponsored by Buses magazine

  • Winner, Gold Award: Mark Fowles, UK Bus Awards

Sustained Marketing Excellence sponsored by Global

  • Winner, Gold Award: Going for growth, First West of England
  • Winner, Silver Award: People Against Ordinary, Uno
  • Winner, Bronze Award: Express City Connect, Stagecoach East Scotland
  • Finalist: Welcome to Coastliner Country, Transdev Blazefield

Top City Operator sponsored by INIT Innovations

  • Winner, Gold Award: Nottingham City Transport
  • Winner, Silver Award: Brighton & Hove Buses
  • Winner, Bronze Award: Stagecoach Manchester
  • Finalist: Lothian
  • Finalist: National Express West Midlands
  • Finalist: Plymouth Citybus
  • Finalist: Stagecoach Merseyside
  • Finalist: Translink Metro

Top National Bus Driver: the Chris Moyes Memorial Award sponsored by Volvo Bus

  • Winner, Gold Award: Jatinder Kumar, Nottingham City Transport
  • Winner, Silver Award: Keith Thomas, First Cymru
  • Winner, Bronze Award: Gurnam Singh, Stagecoach West
  • Finalist: Gerard Porter, Translink
  • Finalist: Tracey Pemberton, trentbarton
  • Finalist: Bronagh McDonnell, Ulsterbus

Top Independent Operator sponsored by Omnibus

  • Winner, Gold Award: Ensignbus
  • Winner, Silver Award: Prentice Coaches
  • Winner, Bronze Award: Courtney Buses
  • Finalist: BorderBus
  • Finalist: Edwards Coaches
  • Finalist: Uno

The Luke Rees-Pulley Award for Top London Bus Driver sponsored by Luke Rees-Pulley Charitable Trust and Transport for London

  • Winner, Gold Award: Wasiq Ali, RATP Dev London
  • Winner, Silver Award: Nick Kukaj, Abellio London
  • Winner, Bronze Award: Peter Huttly, Go-Ahead London
  • Finalist: Andres Austin-Bennett, Abellio London
  • Finalist: David Harris, Arriva London
  • Finalist: Christine Watkins, Arriva London
  • Finalist: Simon Ellis, Go-Ahead London
  • Finalist: Agnieszka Narbut, Metroline

Top National Bus Depot sponsored by Personal Group

  • Winner, Gold Award: Blairgowrie, Stagecoach East Scotland
  • Winner, Silver Award: Reading, Reading Buses
  • Winner, Bronze Award: Swindon, Go South Coast - Swindon's Bus Company
  • Finalist: Crawley, Metrobus
  • Finalist: St Andrews, Stagecoach East Scotland

Top Shire Operator sponsored by Ticketer

  • Winner, Gold Award: Stagecoach Cumbria & North Lancashire
  • Winner, Silver Award: Stagecoach East Scotland
  • Winner, Bronze Award: Oxford Bus Company
  • Finalist: EastCoastbuses
  • Finalist: Go South Coast
  • Finalist: Metrobus
  • Finalist: Stagecoach East Midlands
  • Finalist: Warrington's Own Buses

Unsung Heroes sponsored by Backhouse Jones

  • Winner, Gold Award: Sheila Swift, Nottingham City Transport
  • Specially Commended: Chuk Ejakita, RATP Dev London
  • Specially Commended: Eddie Hollis, RATP Dev London
  • Specially Commended: Craig Trueman, trentbarton
  • Specially Commended: Roy Barrett, RATP Dev London
  • Specially Commended: Mitesh Patel, Metroline

Young Manager of the Year sponsored by Metroline

  • Winner, Gold Award: Jack Abbott, Stagecoach Manchester
  • Winner, Silver Award: Kerrie Grant, Go South Coast - Bluestar
  • Winner, Bronze Award: Adam Green, Arriva Kent and Surrey
Group Travel World

The TEG logoThe UK Bus Awards scheme is organised by The Bus Industry Awards Limited, a company registered in England & Wales No 3332837.

Registered Office: Albion House, Rope Walk, Otley Street, Skipton, North Yorkshire, BD23 1ED.

Telephone 0330 010 3450

All material in this web site is copyright. © The Bus Industry Awards Limited.

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.